Nákup ojetého vozu může být pro začátečníka nepředvídatelnou pastí z pohledu pořízení nekvalitního či jakkoliv poškozeného automobilu. Jestliže nemáte žádného zkušeného známého, kterého si sebou vezmete k prodeji, bude se vám jistě hodit několik rad a tipů, jak se vyvarovat případným problémům.
Důkladná kontrola dokladů
Vše začíná u prověření pravosti vozidla, respektive ověření všech výrobních čísel. Zkoumání, v rámci něhož do určité míry eliminujete fakt, že dané prvky vozu nebyly nahrazeny jinými.
Prověřte si především čísla na skle, bezpečnostních pásech, typový štítek, včetně výrobního čísla motoru. Nejdůležitějším identifikátorem je samozřejmě číslo VIN, které bývá uvedeno pod čelním sklem, popřípadě v dalších oblastech vozu.
Mnohé napoví i prověření v databázi odcizených vozidel ČR.
Kontrola technického stavu
Pakliže víte, že vozidlo je z výše uvedeného v pořádku, je třeba přistoupit k posouzení celkového stavu automobilu. Po letmém pohledu by měla přijít na přetřes důkladná prohlídka. Ta zahrnuje hned několik částí.
- Kvalitní a originální spoje a tmelení na vnější karosérii
- Interiér a jeho poškození
- Správné fungování všech elektrických součástí
- Pneumatiky, které díky svému ojetí hodně prozradí
- Kouř vycházející z výfuku
- Zvuk motoru na místě a při jízdě
Nebojte se vzít vozidlo na rampu
Jednáte-li se solidním prodejcem, umožní vám vzít auto do servisu nebo minimálně na rampu, kde si zkontrolujete kvalitu podvozku. I v těchto prostorách lze vyloučit nepředvídatelné budoucí investice.
Ostatní technické prvky v podobě tlumičů, převodovky, sbíhavosti, brzd či poloos poznáte až při testovací jízdě. Zaměřujte se na každý malý detail, jenž vám toho může o vozidle hodně napovědět.
Nakonec nezbývá, než vám popřát dostatek štěstí při nákupu, k němuž vám možná dopomohou výše uvedené rady.
Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: Dr Joseph Valks).