Jak na výměnu a doplnění oleje

moto olej

Motorový olej je nezbytný pro správný chod motoru každého vozu a je třeba ho pravidelně doplňovat a obměňovat. V některých případech jej stačí jen dolít, jindy je třeba úplné výměny. Nejedná se vůbec o složitý úkol, jež byste nezvládli sami. Pokud nejste technický typ či si nevěříte, je samozřejmě možnost navštívit autoservis, kde vám pomohou. Základem je však poznat, že olej potřebuje dolít nebo vyměnit.

Základem je kontrolka

Motorový olej je velice důležitý. Pokud by došel, mohlo by nastat vážné poškození motoru. Výrobci automobilů to samozřejmě vědí a nenechávají nic náhodě. V případě, že je hladina oleje nižší a je třeba ho už doplnit, rozsvítí se vám varovná kontrolka. Ta má obvykle podobu nálevky s mazáním. V každém autě je jiné zobrazení. Hodně výrobců automobilů rozlišuje i barvy – žlutá značí potřebu dolití, které počká i delší dobu, než dojedete domů nebo do servisu, červená pak akutní potřebu promazání.

Ruční kontrola

Hladinu oleje si můžete zkontrolovat sami. Důležité je postavit automobil na rovnou plochu, aby mazání nestékalo na stranu. Pokud nevíte, kde najdete měrku, podívejte se do manuálu svého automobilu – většinou je barevná a dobře viditelná. Díky ní poznáte, zda je třeba motorový olej doplnit a kolik ho v nádržce je. Hladina by neměla překročit minimum – v takovém případě je třeba dolití. Pokud mazání doléváte, dávejte si také pozor, aby nepřesahovala hladina ani maximální stanovenou hranici.

Doplnit nebo vyměnit?

Olej není třeba vyměňovat pokaždé. V případě, že jste ujeli od jeho poslední celkové výměny vzdálenost mezi 4 000 km až maximálně 15 000 km, postačí dolití. Nevíte-li, kdy proběhla poslední výměna nebo pokud jste ujeli více, než je doporučovaná vzdálenost na jednu nádržku, je dobré provést celkovou výměnu. Také se můžete řídit dle barvy mazání, podle kterého poznáte, že je potřeba vyměnit olej. Žlutá barva je výborná. Tmavá, přesto průhledná, se ještě dá zvládnut. Velice znečištěný a kalný olej již vyžaduje celkovou výměnu. V mazivu by neměly být skvrny jiných automobilových kapalin – například bílé kaňky chladicí kapaliny napoví, že je třeba nechat vůz prohlédnout kvůli jejímu úniku.

Jak olej vyměnit

Výměna maziva není nijak složitá. Pokud nevíte, jak vyměnit olej, můžete navštívit servis, kde za vás práci provedou specialisté. Tento úkon je velice jednoduchý a nezabere moc času. Za malou chvilku můžete zase jet. Nechcete-li se zbytečně přeplatit, je dobré si koupit motorový olej předem a poprosit o použití typu, který jste si sami přinesli. Vyhnete se tak zbytečným poplatkům, které si servisy účtují.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *